097-319-87-91
Ця електронна адреса захищена від спам-ботів. Вам потрібно увімкнути JavaScript, щоб побачити її.

Заказать услугу

 

Різноманіття способів буріння

Буріння свердловинУ сучасній практиці геологорозвідувальних вишукувальних робіт, незважаючи на все більш широке застосування для цих цілей методів геофізики і геохімії, як і раніше, неможливо обійтися без буріння свердловин. Винайдено і використовуються кілька принципово різних способів буріння. Одні з них - досить рідкісні, знаходяться на етапі досвідченого застосування і потребують вдосконалення. Серед них:

 • хімічний (буріння за рахунок розчинення гірської породи агресивними хімічними реагентами);
 • гідродинамічний (буріння спрямованої на забій свердловини струменем рідини під великим напором, вимивання породи);
 • вибухоударний (буріння свердловин силою вибухового впливу);
 • термічний (пропалювання або проплавлення стовбура свердловини в товщі грунту);
 • електрофізичний (руйнування масивів ґрунтів потужними розрядами електричного струму).

Друга група способів - механічного буріння - не така «екзотична», але саме механічними буровими агрегатами створюються набагато більше дев'яноста відсотків усіх геологорозвідувальних та інших свердловин. До механічних способів відносяться:

 • вібраційне буріння;
 • ударне буріння;
 • обертальне буріння;
 • ударно-обертальне буріння.

 

Обертальне буріння свердловин - найбільш широко поширений вид бурових робіт. Буріння суцільним і кільцевих забоєм

З усіх видів механічного буріння безперечним лідером є обертальний. Воно найбільш універсально, так як підходить для проходки свердловин в гірських породах будь-якої категорії буріння, від торфовищ і пухких суглинків, до сильно метаморфизованних кварцитів (природно при використанні бурових верстатів та інструментів відповідного типу). Обертальний буріння, в залежності від цільового призначення свердловини, передбачає використання бурових наконечників двох типів: доліт і коронок.

 1. Долота використовуються, якщо вивчення геологічного розрізу не є основним завданням буріння. Наприклад, при бурінні свердловин технологічного призначення, експлуатаційних (в тому числі водозабірних), свердловин під буронабивні палі і т. П. Долото подрібнює весь грунт на своєму шляху, і свердловина поглиблюється суцільним забоєм.
 2. Коронки - це бурильний інструмент, необхідний геологам-розвідникам. Завдяки їх винаходу стало можливим бурити свердловину кільцевим забоєм, руйнуючи породу в тонкому шарі по периферії її стовбура і залишаючи практично недоторканою серединну частину свердловини. Виходить при цьому стовпчик не руйнування породи (керн) піднімається за допомогою спеціальних технічних пристроїв - керноприемника і кернорвателя - на поверхню. Саме керн є постачальником головною і найбільш достовірної інформації про надра землі.

Перевага буріння з буром типу коронки полягає в геологічній інформативності пробурених свердловин. Долотним же бурінням досягається максимальна швидкість проходки і кращі техніко-економічні показники бурових робіт.

 

Різновиди обертального буріння

Обертальний буріння свердловин підрозділяється на різновиди не тільки за типом породоруйнуючого інструменту (для суцільного і кільцевого забою). Велике значення, особливо при бурінні на велику глибину, має розташування двигуна, який приводить в обертання бурової наконечник. Він може знаходитися на поверхні землі, в складі основного механізму бурової установки (це так звані роторні або верхні силові приводи) або ж безпосередньо в свердловині (забійні двигуни).

 1. Роторне буріння. Воно забезпечується обертанням бура разом з колоною труб, на якій він закріплений. Обертання створюється ротором або шпиндельним пристосуванням, за допомогою закріпленої в ньому провідної робочої бурильної труби. Система приводиться в дію потужним електродвигуном з трансмісією. Навантаження на низ бурильної колони забезпечується за рахунок власного її ваги. При необхідності посилення навантаження, колона спеціально доповнюється обтяжені, товстостінними трубами. Харчування на двигун може подаватися з мережі або (в віддалених від ліній енергопостачання районах) від дизельного генератора.
 2. Буріння забійними двигуном (іноді ще для його позначення використовується термін «слайдування»). Може бути самостійним видом буріння свердловин або вестися одночасно з роторним, для посилення породоруйнуючого впливу на забій. Типи забійних двигунів:
 • електробури;
 • гідравлічні турбіни;
 • гвинтові забійні двигуни.

Без забійних двигунів було б неможливим буріння свердловин зі складними профілями (просторовими траєкторіями), так як викривити напрямок буріння, згідно довільно заданим горизонтальному кутку і азимуту, роторним способом практично неможливо.

Для досягнення оптимальних результатів часто вдаються до комбінування роторного і забійного буріння. В цьому випадку прямолінійні ділянки профілю свердловини буряться на роторному приводі, а відрізки набору необхідної кривизни - на забійній.

Основні технологічні параметри обертального буріння свердловин

До переліку технологічних параметрів, дотримання яких дуже важливо для забезпечення якості проходки свердловини і попередження аварійних ситуацій під час буріння, належать:

 • осьове навантаження на буровий наконечник;
 • швидкість обертання бура і колони бурильних труб;
 • момент сили на роторі;
 • витрата промивальної рідини, що охолоджує буровий інструмент і виносить з свердловини на поверхню частинки разбуреної породи (шлам);
 • тиск в системі промивки та гідравлічного приводу забійного двигуна.

Всі основні параметри буріння плануються, виходячи з очікуваного геологічного розрізу в місці буріння свердловини, на підготовчому етапі геологічних вишукувань.

 

 

Контакти

Телефон:
097-319-87-91

Email:
zemleustr097@gmail.com

Офіс компанії ТОВ "ДЗК" розташований у м. Дніпро за адресою: Набережна Січеславська (Леніна), 15-а, офіс 910, 5-й поверх. Компанія надає послуги із геодезії та геології по всій території України.

Офіс в Дніпрі